157       2 735 672
3 256
Number of lecturers          Odučených minut v roce 2019 Average number of coffees drunk

Who we are?

SENTIA spol. s r.o. je česká soukromá jazyková škola, která již od roku 1997 realizuje komplexní výukové programy pro firmy i veřejnost. Programy jsou sestavovány na míru dle konkrétních požadavků zákazníka. Jsme certifikovaným členem Asociace jazykových škol a agentur – AJŠA.

What is the focus of our business?

We focus on teaching in COMPANIES. We also specialize in INDIVIDUAL COURSES outside or in our language school. There are also open courses for the public.
Učíme angličtinu, francouzštinu, němčinu, ruštinu, češtinu pro cizince a další jazyky. Spolu s našimi partnery jsme schopni výuku zabezpečit v jakémkoliv regionu ČR.

Kde se nacházíme?

Sídlo společnosti se nachází na adrese Růženínská 317/4, Praha 4, nedaleko OC Novodvorská Plaza. Pokud zvolíte způsob dopravy pomocí MHD, nejlépe se k nám dostanete ze zastávky Sídliště Lhotka, která se nachází 500 metrů od jazykové školy. V sídle firmy probíhají veřejné kurzy, dětské lekce angličtiny a individuální hodiny.

We are a certified member of the Language School Association

AJŠ The Association of Language Schools is a professional association that values quality.
AJŠ's mission is to improve language learning in the regions of the Czech Republic, to develop the activities and professional prestige of its members. AJŠ language schools have common quality principles described in the Quality Code, which guarantees a high standard of service that schools and agencies deliver to their customers.

At the same time, the Association defends the economic and professional interests of member schools and agencies and establishes cooperation with national and international professional associations, academic and educational bodies and other organizations on the development of language education. Furthermore, AJŠ participates in EU educational programs and projects and provides advisory services to its members.

Today, AJŠ associates language schools and companies from related fields from all regions of the Czech Republic and is thus the largest association of language schools in the Czech Republic. Their consolidated annual turnover in 2009 was about CZK 1.3 billion.

More at www.asociacejs.cz

ETICKÝ KODEX (PDF, 2 MB)
KODEX KVALITY (PDF, 2 MB)
 DOKLAD ČLENSTVÍ (PDF, 463,1 Kb)


Chance4Children

Každé dítě jednou dospěje a děti z dětských domovů to mají o něco složitější. Jsou nuceni opustit místo, kde vyrůstaly, bez ohledu na to, jestli chtějí nebo ne. Musí se začlenit do společnosti, bez možnosti se vrátit zpět. Tyto děti nemají na výběr a proto jim společně s Vámi rádi pomoháme a to ve spolupráci s Chance4Children (c4c.cz).